Počas nej plastickí chirurgovia prsník nanovo vyformujú a výsledok vraj býva viac ako dobrý.

Dosť mi bolo vtedy jedno, čo hovorí, bola som presvedčená, že toho sa veru už nedožijem. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa môj psychický stav zastabilizoval, kým som sa zmierila s tým, že moja liečba bude dlhá a jej účinok pomerne neistý, no vo chvíli, keď som si uvedomila, že sa práve odrážam od dna a bude už len lepšie, spomenula som si aj na onú motivačnú vetu môjho operatéra. A prijala som vnútorné rozhodnutie, že určite nebudem chcieť zvyšok života chodiť „hore bez“, ale oveľa radšej s pekným a sem-tam až dramaticky pekným výstrihom!

Začala som zisťovať kde sa robí rekonštrukcia, ako sa robí a čo všetko budem potrebovať vybaviť. Nie je to nič zložité: pacientka môže uvažovať o operácii dva roky po diagnostikovaní choroby a úspešnej liečbe, stačí, ak jej dá odporúčanie onkológ a ona môže vyhľadať ľubovoľnú plastickú kliniku. Spravila som to tak aj ja, plastický pár primár ma namotivoval takými úžasnými fotkami s výsledkami svojej práce, že som sa nevedela dočkať, kedy sa do mňa pustí!

Rekonštrukcia sa robí viacerými metódami. Ak pacientka príde o celý prsník, treba najčastejšie začať rozťahovaním kože. Počas operácie jej teda pod ňu nevkladajú silikónový implantát, ale expander – len čiastočne silikónom naplnené vrecúško s hadičkou s „vývodom“ pod pazuchou. Všetko je skryté pod kožou a pacientka niekoľko týždňov dochádza na „doplnenie“ a postupné zväčšovanie prsníka. Aj ja som práve v tejto utešenej fáze, keď mi rastie hruď a chrbtica je konečne zaťažená rovnomerne.

Po tom, čo prsník dosiahne želanú veľkosť, absolvuje pacientka ďalšiu operáciu, pri ktorej jej upravia aj ten „starý“ a dorába sa bradavka. Plastickí chirurgovia vedia dokonca pri rekonštrukcii využiť vlastný tuk (ak ho má žena dostatok), takže na konci celého procesu má nielen znova ženskú hruď, no ako bonus ešte aj ploché brucho. Obzvlášť spokojné sú po operácii pacientky s veľkými prsiami – ak im totiž zostane len jeden prsník, chrbtica extrémne trpí a deformuje sa. Moja onkokamarátka Markéta tak využila rekonštrukciu na to, aby si jeden prsník dala spraviť celkom nanovo a druhý zmenšiť. Operácia má vynikajúci výsledok aj v prípade, keď žena prišla o oba prsníky.

Všetky úkony spojené s rekonštrukciou po prekonaní karcinómu prsníka hradí zdravotná poisťovňa, veľmi ma preto prekvapilo, že na tento zákrok chodieva len zlomok pacientok po mastektómii. Tie ostatné argumentujú svojím vekom („nejako už dožijem“), manželom („neprekáža mu to“) alebo narkózou („čo ak sa po nej nezobudím?“). Dovolím si však tvrdiť, že najviac je takých, ktoré o tomto postupe ani nevedia.

Pátrajte preto po možnostiach, vďaka ktorým môžete spraviť definitívnu estetickú bodku za nepríjemnou onkologickou príhodou, spýtajte sa svojho onkológa, zavolajte na Linku pomoci Ligy proti rakovine, alebo kontaktujte naše Občianske združenie Amazonky. Povieme vám autentické informácie o priebehu rekonštrukcie a ešte si budete môcť na vlastné oči overiť, ako vyzerá výsledok.